18 июля 2020. Обретение честных мощей прп. Сергия, игумена Радонежского.

Дорогие прихожане, братья и сестры,

Сердечно поздравляем с праздником обретения мощей прп. Сергия Радонежского и с престольным праздником нашего храмового комплекса, в котором малый храм носит имя преподобного.

Пусть преподобный Сергий слышит ваши молитвы и ходатайствует за вас и ваши семьи перед Богом. Преподобный отче наш Сергий, моли Бога о нас!

Тропарь, глас 4-й

Иже добродетелей подвижник, / яко истинный воин Христа Бога, / на страсти вельми подвизался еси в жизни временней, / в пениих, бдениих же и пощениих образ быв твоим учеником; / темже и вселися в тя Пресвятый Дух, / Егоже действием светло украшен еси. / Но яко имея дерзновение ко Святей Троице, / поминай стадо, еже собрал еси, мудре, / и не забуди, якоже обещался еси, / посе­щая чад твоих, // Сергие преподобне, отче наш.

Кондак, глас 8-й

Христовою любовию уязвився, Преподобне, / и Тому невозвратным желанием последовав, / всякое наслаждение плотское возненавидел еси, / и яко солнце Отечеству твоему возсиял еси, / тем и Христос даром чудес обогати тя. / Поминай нас чтущих пресветлую память твою, / да зовем ти: // радуйся, Сергие богомудре

Величание

Ублажаем тя, / преподобне отче наш Сергие, / и чтим святую память твою, / наставниче монахов // и собеседниче ангелов.

О том как прошли праздничная Литургия и Крестный Ход смотрите фото- и видео-репортаж.

14

Поздравление и праздничная проповедь настоятеля храмового комплекса прп. Сергия Радонежского на Рязанском проспекте протоиерея Виктора Сандар:

Праздничная Литургия:

Крестный ход: